IMDB سایت مهم رتبه بندی فیلم در دنیا و تاریخچه آن

بستن


IMDB سایت مهم رتبه بندی فیلم در دنیا و تاریخچه آن

 

دانستنیهایی در مورد IMDB و تاریخچه آن

وب‌سایت IMDB از یك مطلب كوتاه در شبكه مجازی USENET آغاز شد، یك علاقه‌مند به فیلم و برنامه‌نویس حرفه‌ای با نام كال نیدهم در این مطلب فهرستی از بازیگران زن آمریكا را جمع‌ آوری كرد و به سرعت افراد دیگر با علایق مشابه به او پیوستند.

علاوه بر تكمیل این فهرست از سوی اندی كریگ ، فهرست‌های دیگری از سوی دیگران تدوین شد. پس از آن نیدهم فهرستی از بازیگران مرد را آغاز كرد و فردی دیگر به نام دیو نایت فهرستی از كارگردان‌ها را.

تمام این فهرست‌ها محدود به بازیگران زنده و فعال دنیای سینما بود، اما خیلی ‌زود بازیگران بازنشسته شده نیز به این فهرست اضافه شد و بعد فهرستی از بازیگران مرده نیز به صورت جدا جمع‌آوری شد. در انتهای سال 90 میلادی، این فهرست تقریبا شامل ده هزار فیلم و سریال تلویزیونی و بازیگران‌شان بود.

نیدهم در این سال مجموعه‌ای از نرم‌افزارها را آماده كرد كه می‌شد آن را برای جستجو در این فهرست‌ها به‌كار برد و در اینجا بود كه IMDB متولد شد.

در سال 93، این گروه از دنیای USENET خارج شد و برای خود وب‌سایتی ثبت كرد. در این وب‌سایت كاربران به‌صورت داوطلبانه فهرست را تكمیل می‌كردند و ناظران داوطلب نیز بر این فهرست نظارت داشتند.

با رشد سریع وب‌سایت، بخش‌های جدیدی به وب‌سایت اضافه شد. از جمله آنها می‌توان به اعضای كامل تیم تولید، بازیگرانی كه نامشان ذكر نشده است و اطلاعات كامل‌تری از بازیگران و كارگردانان اشاره كرد.

در سال 1998، به دلیل این‌كه این وب‌سایت را تیمی از افراد خبره در صنعت كامپیوتر تشكیل داده بود و تسلط آنها بر حوزه رسانه كم بود، IMDB نتوانست به میزان كافی از طریق تبلیغات كسب درآمد كند و در نتیجه این وب‌سایت به آمازون فروخته شد، تنها با این شرط كه تیم نیدهم بر سر كار خود باقی بماند و كنترل وب‌سایت را همانند گذشته بر دست بگیرد.

وب‌سایت IMDB بعد از این رویداد توانست به یكی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌های دنیای وب امروز تبدیل شود. Alexa.com كه وب‌سایت‌ها را بر اساس محبوبیت و میزان بازدیدشان رتبه‌بندی می‌كند، IMDB را در مقام چهلم جهان قرار داده است و بر اساس گزارش‌های منتشر شده، این وب‌سایت حدود صد میلیون كاربر در ماه دارد.

رتبه‌بندی در IMDB

در میان فیلم‌هایی كه امروزه منتشر می‌شود، یكی از معیارهای مهم برای بیشتر افراد در خوب یا بد بودن فیلم، رتبه‌بندی IMDB آن است. قابلیت رتبه‌بندی در وب‌سایت IMDB به كاربران ثبت نام كرده اجازه می‌دهد بر اساس علاقه خود از مقیاس یك تا 10 به فیلم مورد نظر رای دهند. هر چند كسانی كه به اصطلاح «فیلم‌باز» هستند، اساسا اعتقادی به رتبه‌بندی IMDB ندارند و ترجیح می‌دهند نظر وب‌سایت‌های كم‌جمعیت‌تر را بررسی كنند.

وب‌سایت IMDB از فرمولی پیچیده برای تصمیم‌گیری در مورد رتبه‌بندی فیلم‌ها استفاده می‌كند. رای‌ها در این فرمول وزن دارد و افرادی كه رایشان با وزن بیشتری است، مشخص نیستند.

این وب‌سایت معتقد است هر كس كه به صورت مداوم به فیلم‌ها رای بدهد، می‌تواند وزن رای بیشتری پیدا كند، اما برای جلوگیری از خراب‌شدن رتبه‌بندی‌ها، تعداد و حداقل تعداد رای‌هایی كه یك فرد باید برای كسب وزن بیشتر در وب‌سایت ثبت كند، فرمول آن را منتشر نكرده است.

این فیلترها برای جلوگیری از تقلب درست شده و چگونگی كاركرد آن نیز برای جلوگیری از یافتن راه‌هایی برای دور زدنش منتشر نشده است. احتمالا دیده‌اید دعوت نامه‌هایی كه برای رای دادن به فلان بازیگر در فلان نظرسنجی منتشر می‌شود و در آن از همه علاقه‌مندان به فلان بازیگر یا بازیكن یا... دعوت می‌شود تا با رای دادن به او، رتبه وی را در آن نظرسنجی بالا ببرند.

از این رو سیستم رتبه‌بندی وزنی IMDB این گونه تلاش‌ها را خنثی می‌كند و اساسا به شیوه‌ای كاملا متفاوت از میانگیری ریاضی عمل می‌كند. به‌عنوان مثال، فیلم Jonas Brothers: The 3D Concert Experience به‌عنوان بدترین فیلم این دیتابیس، با رای متوسط 1.3 قرار دارد. در حالی كه اگر به‌صورت ریاضی رای آن را حساب كنیم، به عدد متوسط 4.1 خواهیم رسید.

250 فیلم برتر تاریخ سینما از دیدگاه IMDB

فهرست 250 فیلم برتر تاریخ سینما از دیدگاه این وب‌سایت بر اساس روش گفته شده شكل می‌گیرد. البته فقط فیلم‌های غیرمستندی كه حداقل 45 دقیقه باشد و بیش از 25هزار كاربر به آن رای داده باشند، بلیت ورود به این فهرست را پیدا خواهد كرد و باقی فیلم‌ها به‌صورت خودكار در این فهرست جایی نخواهد داشت.

همچنین قانون رای‌دهندگان مداوم برای این فهرست نیز اعمال می‌شود. علاوه بر این محدودیت‌ها، فرمول آماری دیگری به‌نام فرمول باورپذیربودن استفاده می‌شود.

با استفاده از اطلاعات‌ آماری می‌توان به نتیجه‌ای باورپذیرتر از تعداد زیادی اطلاعات فردی و گسسته داشت.

وب‌سایت IMDB همچنین فهرستی از یكصد فیلم بدتر تاریخ (درست خواندید، بدتر) نیز دارد كه با همین فرمول محاسبه می‌شود و فیلم برای ورود به این فهرست فقط به ده هزار رای نیاز دارد.

هر چند وب‌سایت IMDB تلاش زیادی می‌كند این فهرست را به فهرست ایده‌آل برساند، اما مبرهن است فهرست 250 فیلم برتر، فهرست دقیقی نیست. اما این نظریه شاید در مورد فیلم‌های قدیمی‌تر خیلی صادق نباشد. فیلم‌های كلاسیك یكشبه اتفاق نمی‌افتند و در طول زمان خود را ثابت خواهند كرد.

به‌عنوان مثال فیلم پر سر و صدای The Dark Knight نیز برای مدتی در رتبه یك قرار داشت، اما الان به رتبه دهم رضایت داده است.

بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید این فهرست در طول زمان، خودش را كامل می‌كند. هر چه باشد، هر كسی با دریچه نقد خود فیلم را نگاه می‌كند و جدا از كیفیت ساخت آن، برداشت خود را از آن اثر خواهد داشت.

هر چند كاربرانی كه خیلی به آمار و رتبه‌بندی IMDB اعتمادی ندارند، از وب‌سایت‌های دیگری چون Rotten Tomatoes (كه تنها رتبه‌های خود را از منتقدان فیلم دریافت می‌كند) استفاده كنند.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت