ونجلیس، اسطوره یونانی عصر ما

بستن


ونجلیس، اسطوره یونانی عصر ما

 

ونجلیس، اسطوره یونانی عصر ما

در کهکشان عالم  موسیقی ستارگان بیشماری وجود دارد . ستارگانی که آثارشان همیشه در ذهن دوستداران موسیقی ماندگار است.

آثاری که شاید محدود باشد و دیگر نمونه ای از آنرا  هرگز از آن آهنگساز نشنویم.

 ولی ستارگان اندکی نیز وجود دارند که نه تنها تلولو نورشان اندک نیست بلکه همیشه درخشان و پایان ناپذیر است این بزرگان  تمامی آثارشان دارای روحی سرشار از زندگی است و اینگونه است که این ستارگان انگشت شمار میشوند.

ستارگانی مانند :  یانی- کیتارو – انیو موریکونه  و  ونجلیس  .

 

ونجلیس ( Vangelis ) یکی از معروف ترین آهنگسازان یونان محسوب می شود. او تاکنون تنظیم کننده و سازنده بسیاری از آهنگ ها و تعداد زیادی موسیقی فیلم بوده است. وی زیاد در انظار عمومی ظاهر نمی شود و به ندرت مصاحبه می کند. به شایعات و مسائل حاشیه ای بی توجه است و تمام تمرکز خود را به کارش معطوف می کند .

ونجلیس ادیسیوس پاپاتاناسیوس در ۲۹ مارس ۱۶۴۳ در شهر کوچکی در نزدیکی والوس یونان متولد شد. از چهار سالگی شروع به نواختن پیانو کرد وموفق شد بدون استاد این ساز را فراگیرد و در ۶ سالگی اولین تصنیف خود را برای عموم اجرا کرد. از همان زمان کودکی استعداد خود را در موسیقی نشان داد . والدینش سعی کردند با گرفتن معلم خصوصی او را تشویق کنند اما او به آموزش های رسمی جواب نداد. خود ونجلیس در این باره می گوید: همیشه احساس می کنم که نمی توان همه چیز را از طریق آموزش های کلاسیک یاد گرفت چرا که این تجربه‌ها و اندوخته های فردی هستند که در نهایت نتیجه می دهند. ونجلیس با اکثر سازهای موسیقی آشنایی دارد؛ او سراینده، تنظیم کننده و تهیه کننده نیز هست. تهیه بیش از ۲۰ آلبوم، ساختن موسیقی برای بسیاری از فیلم ها (از جمله فیلم «فتح بهشت» که با استقبال منتقدان روبرو شد)، برنامه های تلوزیونی، تئاتر و رقص های باله او را تبدیل به پرکارترین آهنگسازان جهان کرده است .

در اوایل دهه ۶۰ ونجلیس پس از رها کردن مدرسه به اتفاق تعدادی از دوستانش گروهی به نام فرمیکس را تشکیل دادند. این گروه در زمان خود توانست هزاران نفر از طرفداران تشنه موسیقی را به استادیوم های یونان بکشاند. ونجلیس حقیقتاً اولین هنرمندی است که موسیقی پاپ را در کشورش یونان پایه‌گذاری کرد. فرمیکس به زودی محبوبیتی عمومی در یونان پیدا کرد .

به دنبال تحولات اجتماعی که در سال ۱۹۶۸ در یونان اتفاق افتاد ونجلیس یونان را ترک کرده و به پاریس رفت در آنجا به اتفاق دیموس راسوس و لاکوس گروه موسیقی "آفرودیت چایلد" را تشکیل داد. این گروه در اولین انتشار خود با آهنگ «باران و اشک ها» موفقیت خوبی در سراسر دنیا به دست آورد. آلبوم "آفرودیت چایلد" به مدت بیش از سه سال آهنگ شماره یک اغلب کشورهای اروپایی بود. این گروه پس از تهیه آلبوم "۶۶۶" از هم جدا شدند و ونجلیس برای مدتی در پاریس ماند و یک موسیقی فیلم برای کارگردانی فرانسوی به نام فردریک روسف ساخت و در همین زمان بود که اولین آلبوم تک نفره خود را با اجرای بسیار عالی در استادیوم المپیاکوس یونان اجرا کرد .

در سال ۱۹۷۴ بعد از موج شایعاتی که در مورد پیوستن او به گروه موسیقی یس (ریکی وایکمنس) به وجود آمده بود به لندن رفت. همکاریش با گروه یس بیش از چندین هفته طول نکشید چرا که سمت و سوی موسیقی ونجلیس با این گروه کاملاً متفاوت بود  اما همین زمان اندک باعث دوستی نزدیک او با جان اندرسن شد .

ونجلیز قراردادی با یک شرکت آهنگسازی به نام RCA امضا کرد ونجلیس ۲۴ آهنگ برای این شرکت در استودیوی معروف نیمو تولید کرد . ونجلیس استودیوی نیمو را که ساختمان معروفی است در نزدیکی ساختمان ماربل لندن, به عنوان استودیوی شخصی اش انتخاب کرد. اولین آلبومش در این استودیو "بهشت و جهنم" بود؛ این آلبوم کلکسیونی از بهترین آهنگ های پاپ بود که توانست طلایه دار موسیقی پاپ در اروپا و ایالت متحده آمریکا شود. پس از "بهشت و جهنم" آلبوم های بعدی نیز به موفقیت هایی دست یافتند و فروش زیادی در بازارهای موسیقی بدست آوردند.

در همین دوران ونجلیس یکی از معتبرترین جوایز (اسکار) را به خاطر ساخت موسیقی فیلم ارابه های آتش در ۱۹۸۲ بدست آورد. ونجلیز با اکثر سازهای موسیقی آشنایی دارد ، او سراینده، تنظیم کننده و تهیه کننده نیز هست. تهیه بیش از ۲۰ آلبوم، ساختن موسیقی برای بسیاری از فیلم ها (از جمله فیلم "فتح بهشت" که با استقبال منتقدان روبرو شد)، برنامه های تلویزیونی ، تئاتر و رقص های باله او را تبدیل به پرکارترین آهنگسازان جهان کرده است .

سبک موسیقی ونجلیس بسیار متنوع است چنان که در تمامی سبک‌های پاپ، راک، کلاسیک و جاز، آثاری خلق کرده است. خود او در مورد آثارش می گوید: "تمام تلاش من این است که به مخاطبم بگویم که هر آهنگی حاوی تفکری است، تمام کاری که من می کنم این است که موسیقی را به آنها برسانم این دیگر به عهده خود آنهاست که چه چیزی از آن بگیرند ".

آلبوم ها :

1) ۱۹۶۸: پایان جهان

2) ۱۹۶۹: ساعت پنج است

3) ۱۹۷۲: آلبوم ۶۶۶(این آلبوم در دو سی دی منتشر شده است

4) ۱۹۹۴: آفرودیت چایلد(باران و اشک ها آهنگ مشهور این آلبوم است

و) ۱۹۹۵ : بزرگترین موفقیت(این آلبوم توسط کمپانی BRA در هلند گردآوری شده و شامل کلکسیونی از بهترین های آلبوم آفرودیت چایلد با کیفیت صدای بسیار بالا، کتابچه راهنمای آن شامل عکس های مختلف از ونجلیس و همچنین بعضی آهنگ هایی که هرگز منتشر نشده اند می باشد.

5) ۱۹۹۶ : کلکسیون کامل این آلبوم شامل ۲ سی‌دی با بیشترین آهنگهاست (۴۶ آهنگ) که توسط برت وان بریدا از کمپانی موزیک هلند جمع آوری شده است. بسیاری از این آهنگها هرگز در هیچ کجا منتشر نشده بودند.

6) ۲۰۰۱ : آهنگ ها

7) ۲۰۰۲ : بابیلون عزیز

8) ۲۰۰۴ : آهنگ ها (این آلبوم شامل گزیده‌ای از بهترین آهنگ های آلبوم های اولیه ونجلیس می باشد که در دو سی‌دی عرضه شده است)

Chariots of Fire - The Play (Music From The Stage Show): 2012(9

 

در ادامه شما را به شنیدن 3 شاهکار از ونجلیس دعوت میکنم که بدون شک موسیقی تمام آنها برای شما آشنا هستند مخصوصا  موسیقی  اول به اسم دختر دریا  که هر روز به آن گوش میدهید آهنگی که در تلویزیون و قبل از هر بخش خبری پخش  میشود. ولی اینبار با در نظر گرفتن سازنده بزرگ این آهنگ یعنی ونجلیس به آن گوش دهید.

 

  • دختر دریا

   

 

  • Missing.mp3

    

 

  •  Chariots-of-Fire.mp3

گردآوری شده توسط: هانی

 

 

نظرات   

 
+2 #4 پوپک 1393-05-03 14:19
سلام و خسته نباشید .

من عاشق ونجلیسم و تمام کارهاش رو از نزدیک گوش کردم. موسیقی هایی که قرار دادین جزو بهترین کارهای عمو ونجلیس هست.

ساعت 12- کاوافی - فتح بهشت - بون وویاگ - پیغام هم جزو شاهکارهای استاد هست.
نقل قول
 
 
+3 #3 شایان 1393-05-03 13:50
ممنون از مدیریت محترم سایت.اگر امکانش هست مطالب ورزشی-اجتماعی و سیاسی نیز در سایت قرار دهید.

در ضمن عرض تسلیت دارم خدمت دانیال عزیز و فقط میتونم بگم که
عموت مرد بود و روحش شاد ولی اجل به او فرصتی نداد.

بازم ممنون
نقل قول
 
 
+3 #2 هانی 1393-05-02 19:35
سلام دانیال جان ممنون از نظرت و خدا هم عموی عزیزت رو رحمت کنه و مطمئنم که حتما آدم خوبی بوده و هست .

در مورد آهنگی که گفتی من واقعا از اون دینگ دینگ دینگ خبری ندارم و قول میدم این ورژن اصلی آهنگ هست .
نقل قول
 
 
+4 #1 دانیال رعیت 1393-05-02 19:20
ممنون از سایتتون بابت گذاشتن این آهنگ . خدا بیامرز عمو م هر وقت این آهنگ اخبار رو میشنید خیلی حال میکرد.
مخصوصا عاشق اون 3 تا دینگ دینگ دینگه آخر آهنگ بود اصلا واسه اون دینگ دینگ هم اخبار میدید که متاسفانه شما تو آهنگی که گذاشتین نبود متشکر میشم اگه ورژن اصلی آهنگ رو در سایت قرار بدین .
نقل قول
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت