استفاده از ظروف مسی مفید است یا مضر؟

بستن


استفاده از ظروف مسی مفید است یا مضر؟

 

استفاده از ظروف مسی مفید است یا مضر؟

نظرات مختلفی در مورد فواید و مضرات استفاده از ظروف مسی وجود دارد و موافقان و مخالفان بسیاری در میان کارشناسان وجود دارد که در اینجا به آن اشاره می کنیم:

موافقان چه می گویند :

تا چند دهه پیش بین مردم کشورمان مرسوم بود تا برای پخت غذا مخصوصا" خورشت و آش "از قابلمه های مسی استفاده کنند.آن زمان در همه آشپزخانه ها یک کفگیر آهنی نیز وجود داشت که موقع پختن غذا دایم درون آن قرار می گرفت.مردم به این کفگیر "حسوم" می گفتند.آن زمان کسی نمی دانست چرا باید این کفگیر درون قابلمه مسی قرار گیرد.مردم تنها به دلیل اینکه میراث گذشتگان بود و می دانستند برای پخت غذا خیلی مفید است از" حسوم" استفاده می کردند.

باید گفت فلسفه استفاده از حسوم در جریان پختن غذا به تیزبینی و دقت حکمای ما باز می گردد.حکما و دانشمندان از آبا ما برای همه گیر کردن سلامتی، حسوم را طراحی کردند تا تعادل بین موادی که وارد بدن می شود و بدن انسان به آن محتاج است برقرار کنند.از نظر علمی امروزی فلسفه این کار را به این صورت می توان بیان کرد که بدن مخصوصا"مغز" برای سلامت و نشاط و کنترل اسید لاکتیک و کورتیزول به شش میلیارد یون مس نیاز دارد و به همین نسبت یون آهن.پختن غذا درون ظروف مسی موجب تأمین این مقدار یون برای بدن است و حسوم نیز همین مقدار یون آهن را به غذا منتقل می کند تا از طریق غذا وارد بدن شده و با حفظ تعادل موجب سلامتی پایدار برای انسان شود.مطلب دیگر این که در دورانی که استفاده از حسوم در پختن غذا مرسوم بود از کم خونی های رایج که اکنون مردم با آن دست به گریبانند اثری نبود.یون های آهن که از طریق حسوم در سراسر غذا پخش می شد کم خونی ناشی از فقر آهن را برطرف می کرد،اما پس از این که حسوم را به اسم بهداشت از ما گرفتند،کم خونی و بیمای های خونی چون سرطان خون روز به روز در میان مردم افزایش یافت.

کمبود یون مس باعث می شود انسان دایما احساس رخوت و خواب آلودگی و کسالت کند و دهن دره های متوالی داشته باشد.در ضمن این که هیچ کارتل دارویی نمی تواند از یون یک عنصر برای شما قرص تهیه کند و آن چیزی که به اسم قرص آهن به ما می دهند شامل مولکول آهن هست که نه تنها برای بدن هیچ ثمره ای ندارد،بلکه استفاده آن در دوران بارداری موجب بیش فعالی و خنگی فرزند خواهد شد.هم چنان که استفاده دختران جوان از این قرص ها نارسایی های بسیاری را برای آنها به همراه خواهد داشت.

جالب توجه است که در صورت پختن غذا درون ظرف های مسی و استفاده از کفگیر آهنی حسوم ظرف مدت سه روز اثرات شفابخش در بدن انسان ظاهر می شود.غذا موقع پختن در قابلمه مسی از یون آزاد شده این ظرف استفاده می کند ودرنتیجه در بدن انسان احساس نشاط و انرژی فوق العاده ای ایجاد می شود و دیگر از آن دهن درگی و خمیازه و کسالت خبری نخواهد ماند و باعث طول عمر مفید و سلامتی جسمی  است.

مخالفان چه می گویند :

ظروف مسی زود اکسید می شوند و ترکیب پذیری بالایی با مواد غذایی دارند. به این ترتیب می توانند باعث مسمومیت شما شوند. به همین دلیل در ظروف مسی از پوشش هایی از جنس قلع، نیکل، استیل و لعابی استفاده می شود تا میزان ورود مس به غذا کاهش پیدا کند اما مشکل اینجاست که وجود این آلیاژها باعث ورود فلزات سنگین به بدن می شود. چون این لایه ها در هنگام پخت و پز به مقدار کم در غذا حل می شوند، به خصوص اگر غذاهای اسیدی برای مدت طولانی در این ظروف پخته یا نگهداری شوند. از سوی دیگر، پخت و پز مواد اسیدی و قلیایی در ظروف مسی یا نگهداری این مواد در چنین ظروفی باعث تخریب غذا می شود.

کمک به خون سازی بدن و جلوگیری از سفید شدن مو  از فواید عنصر مس برای بدن می باشد. بدن روزانه به 1.5 تا 2 میلی گرم  مس نیاز دارد.این مقدار مس در مصرف موادغذایی در طول روز همچون گوشت، سبزیجات و جگر به وفور یافت می شود و نیازی به استفاده از ظروف مسی جهت تامین مس بدن وجود ندارد.

ظروف مسی دارای اکسید مس بوده و در صورت استفاده درازمدت موجب ایجاد مسمومیت های عصبی در فرد می شود.

زمان های قدیم ظروف مسی را قلع اندود می کردند که این قلع حداکثر 2 ماه از بین می رود و از طریق موادغذایی وارد بدن فرد می شود که برای سلامتی مضر است.

کمبود آهن لازم برای بدن نیز از طریق مواد غذایی مثل عدس، سبزیجات تیره رنگ تامین می شود. بعضا افراد به منظور تامین آهن از ملاغه آهنی، میخ آهنی یا نعل اسب استفاده می کنند که توصیه می شود از اینگونه روش ها برای تامین بدن استفاده نشود چرا که این مواد دارای کربن فعال و ناخالصی بوده که عوارضی را در دراز مدت برای فرد به ارمغان می آورد.

بعضی از افراد معتقدند استفاده مداوم از ظروف مسی سبب می شود که مس مورد نیاز بدن تامین شود در حالی که این تفکر اشتباه است چرا که به مقدار مورد نیاز بدن، مس در مواد غذایی وجود دارد و نیازی به استفاده از این ظروف جهت تامین مس بدن نیست.

خوب این هم از نظر موافقان و مخالفان. به راستی حق با کدام گروه است. نظر شما چیست ؟

نظرات   

 
0 #66 Maybelle 1397-02-15 09:45
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn extra cash every month because you've got high quality content.

If you want to know how to make extra money, search
for: Ercannou's essential adsense alternative

Here is my blog post: BestTwyla
نقل قول
 
 
0 #65 Gayle 1397-02-15 06:33
I have checked your page and i've found some duplicate content, that's why you don't rank high in google's search results,
but there is a tool that can help you to create 100% unique articles, search for;
SSundee advices unlimited content for your blog

Feel free to surf to my website; WilfredoBold
نقل قول
 
 
0 #64 Adan 1397-01-01 17:26
I have checked your blog and i have found some duplicate content, that's why
you don't rank high in google, but there is a tool that can help you to create 100% unique content, search for: boorfe's tips unlimited content

My site; ValentinChief
نقل قول
 
 
0 #63 Maybelle 1396-11-11 00:25
Hello admin, i must say you have very interesting posts here.
Your page should go viral. You need initial traffic boost only.
How to get it? Search for; make your content go viral Wrastain's tools

Feel free to surf to my blog - 99Zara
نقل قول
 
 
0 #62 Andrew 1396-10-29 00:20
Hello I really enjoyed reading this blog

Visit my blog how to get more instagram followers
نقل قول
 
 
0 #61 Reggie 1396-10-22 15:20
I have noticed you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn additional bucks
every month because you've got high quality content.

If you want to know how to make extra $$$, search for: Mertiso's tips best adsense alternative

Here is my blog :: LastBonny
نقل قول
 
 
0 #60 Larry 1396-09-21 05:12
Awesome article, keep updating your website

Here is my web page; fetish
نقل قول
 
 
+1 #59 بهار 1396-09-02 12:50
سلام مرسی از توضیحات دوست عزیزمون که هم نظرات مخالف را بیان کردند هم نظرات موافق
برای پی بردن به صحت حرفها کافیست امتحان کنید
ما همیشه از ظروف غیر مسی استفاده میکردیم اما یکی دو ماهی هست که دوتا ظرف مسی هم خریدیم و غذا تو اونا میپزیم از وقتی که تو این ظروف مسی غذا درست میکنیم واقعا هم طعم غذا عالی شده و اگه امتحان کنید میبینید که اشتهاتون هم دوبرابر میشه و هم اینکه بعد از خوردن غذا در ظرف مسی کمتر احساس بیحالی و کسالت خواهید کرد
نقل قول
 
 
0 #58 Allan 1396-08-24 11:21
I have checked your blog and i have found some duplicate content, that's why you don't rank high in google, but there
is a tool that can help you to create 100% unique content, search for; Boorfe's tips unlimited content

Also visit my web site: JulietaSmall
نقل قول
 
 
0 #57 Marguerite 1396-07-28 06:33
I think your page needs some fresh content. Writing manually takes a
lot of time, but there is tool for this boring task, search for: Ssundee advices unlimited content for any blog

Feel free to visit my homepage :: Kandis04
نقل قول
 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت