آیا می توان بدون نظارت پزشک در رژیم غذایی موفق بود؟

بستن


آیا می توان بدون نظارت پزشک در رژیم غذایی موفق بود؟

 

رابطه ی تناسب وزن و اندام علاوه بر حفظ زیبایی ظاهر، بر سلامت جسم نیز تاثیر می گذارد و شاید این دو عامل عمده ترین دلایل گرایش افراد به پیروی از رژیم غذایی باشد.

بدون تردید گذر از پاره ای عوامل همانند مشکلات هورمونی، توارث و بیماری های غدد، استفاده از داروهای خاص و عواملی نظیر "پرخوری" و "بدخوری" مهم ترین دلایل بروز چاقی هستند.

پرخوری به معنای استفاده ی بی رویه و حجم زیاد از مواد خوراکی بدون داشتن تحرک لازم است و بدخوری یعنی این که بیشترین مواد مصرفی شخص از خوراکی ها و غذاهای پرکالری نظیر قندها و چربی ها است.

به خاطر داشته باشیم میزان انرژی دریافتی بدن ما باید با میزان مصرف بدن ما در طی روز تناسب داشته باشد، اگر حجم بالایی از انرژی وارد بدن ما شود که به علت عدم تحرک مجالی برای سوختن و مصرف شدن پیدا نکند به شکل چربی های اضافه در بدن خودنمایی می کند که علاوه بر ایجاد تاثیر منفی در ظاهر فرد، منجر به بیماری های جسمی متعدد نیز خواهد شد.

اما عده ای بر این باورند که برای داشتن رژیم غذایی متعادل، نیازی به مشورت با پزشک، صرف وقت و هزینه ی فراوان و در نهایت پیروی از دستورات غذایی دشوار و سخت، نیست.

متاسفانه ذهنیت این افرادصحیح نیست.چرا که برای اجرای یک رژیم صحیح غذایی باید موارد متعددی همانند سن، جنسیت، نوع استخوان بندی، قد، شاخص توده بدنی (BMI) و علاوه بر اینها سابقه ی ابتلای فرد به بیماری بررسی شود.

بنابراین نیاز به پزشک متخصص، انجام پاره ای معاینات و آزمایش های پزشکی در این خصوص ضروری است.

از سویی دیگر رژیم های ابداعی و خودسرانه ی این افراد، ناپایدار و به سبب عدم بازده صحیح و قابل قبول، فرد را دلزده می کند و او را از ادامه ی مسیر منصرف می سازد یا حتی گاه منجر به بروز مشکلاتی نظیر ضعف جسمی، ریزش مو، سوء تغذیه و مشکلات گوارشی می گردد.

باید به این نکته نیز توجه داشت که رژیم غذایی به معنای نخوردن نیست بلکه به معنای مناسب خوردن است.

عامل دیگری که باعث شکایت پیروان رژیم غذایی می شود، بازگشت مجدد وزن پس از طی دوره ی رژیم است. توضیح این مورد بسیار ساده است. رعایت رژیم غذایی، استفاده از مواد غذایی کم کالری و عدم پرخوری موجب کاهش وزن می گردد که بسیار شعف آور است اما اگر فرد عادت های غذایی گذشته خود را از سربگیرد نه تنها توفیقی کسب نمی کند که شاید حتی با وزنی بیش از پیش مواجه شود.

پس رعایت یک رژیم سبک ولی دائمی کلید دستیابی به گنجینه ی سلامت و خوش اندامی است. حضور پزشک متخصص تغذیه در کنار تان، شما را در نیل به مقصودتان همراهی و مساعدت خواهد کرد.

رژیمی پاینده،جسم و روحی سالم و اندامی زیبا و متناسب داشته باشید!

نوشته : عطیه معیری

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت