سرود ملی، یادگاری از دوره قاجار

بستن


سرود ملی، یادگاری از دوره قاجار

 

سرود ملی هر کشوری به نوعی بیانگر هنر، فرهنگ و بینش مردم یک کشور به بزرگداشت مقام کشورشان است.

اولین سرود ملی ایران با عنوان "سلامتی دولت علیه ایران" در سال 1294 خورشیدی به انتشار رسید اما قبل از آن مارشی ایرانی توسط یوهان اشتراوس پسر در سال 1884 ساخته شد. نقل کرده اند در سال 1873 هنگامی که ناصرالدین شاه قاجار در سفر به وین به بازدید از نمایشگاهی می رود، یک گروه موسیقی نظامی این مارش را به عنوان سرود ملی که نتوانسته بودند چیزی برای آن در ایران بیابند، اجرا کردند. سپس فردی به نام میرزا رضا خان دانش سروده ای به زبان فرانسه برای این مارش نوشت که بعدها در آلبوم نت های به جا مانده از دوران قاجار سرود ملی ایران ذکر شده اما برخی نیز از موسیقی سرود ایران جوان با اجرای مشهور سالار عقیلی به عنوان اولین موسیقی سرود ملی یاد می کنند.

این اجرا در اصل قطعه موسیقی بیکلام که به نام "سلام شاه با سلامتی" بوده و توسط یک موسیقیدان نظامی به نام موسیو لومر به ایران اعزام شده بود و به دستور شاه برای پیانو نوشته شد.

این موسیقی هنگام جلوس شاه بر تخت مرمر اجرا می شد و تا دوران محمد علی شاه نیز مرسوم بود. در سالهای بعد سرود ملی ایران بارها تغییر کرد اما این قطعه موسیقی در سال 1383 با سروده بیژن ترقی با تنظیم جدید توسط سیاوش بیضایی و با همراهی ارکستر ملل توسط سالار عقیلی اجرا شد.

به نظر می رسد لحن حماسی این سروده بیژن ترقی با هماهنگی این موسیقی آن را برای سرود ملی بودن در دوران خود مقبول تر می سازد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت