عجایب هفتگانه قدیم

بستن


عجایب هفتگانه قدیم

 

عجایب هفتگانه قدیم

نام عجایب هفتگانه را بارهاشنیده ایم شگفتی هایی که در زمان های دور به دست نوع بشر آفریده شده اند و به همین دلیل  عجیب جلوه می کنند.هر یک از این آثار بنایی بی نظیر و شگفت تنگیز است که از زمان شناسایی آنها در سده ی دوم قبل از میلاد داستان هایی اسرار آمیز را با خود به همراه داشته.

از این آثار ظاهراً اولین بار توسط یک فنیقیایی یونانی‌الاصل به نام ( آنتیپاتروس ) سخنانی به میان آمده . مشخص نیست که این فرد خودش این آثار را دیده‌است یا نه. به هر حال آنچه مسلم است این است که وی در زمانی می‌زیسته که تمام این شاهکارهای هنری سالم و موجود بوده‌اند و تعدادی از آنها در اثر گذر زمان از میان رفته اند.در این میان تحقبق ومطالعه ی دانشمندان ومحققین اسرار بسیاری از این شگفتی هارا بر ما آشکار ساخته است .

باید گفت. عجایب هفتگانه برای سازندگانشان نمادهایی از مذهب، اسطوره شناسی، هنر، قدرت و علم بودند و برای ما، آنها شواهدی از توانایی انسان وقوه ی خلاقیت او حتی در دوران بسیار گذشته است.

  • اهرام مصر

اهرام مصر

ساختن اهرام در سرزمین مصر به فرمان فرعون ها از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح آغاز شد (حدود ۵۰۰۰ سال قبل) و آخرین آن ها در سال ۱۸۰۰ قبل از میلاد به پایان رسید.

هر فرعون برای خود هرمی می ساخت تا آرامگاه ابدی او باشد تا به اعتقاد مصریان زمانی که روح به بدن پادشاه برمی گرددد بتواند در بدن او که مومیایی می شد جای بگیرد و فرعون دوباره بتواند زندگی را از سر بگیرد و به همین علت معمولا” بدن مومیایی شده ی فرعون را در تابوتی که به شکل صورت او ساخته شده بود قرار می دادند و در کنارش مجموعه ای از لوازم زندگی امثال خوراک، پوشاک و حتی کشتی اختصاصی اش را دفن می کردند.

هر هرم طی ده ها سال و توسط صدها هزار برده ساخته می شد. قدیمی ترین هرم مصر در ناحیه ی ساکارا قرار دارد وبزرگ ترین و کامل ترین هرم که جزو عجایب هفت گانه به شمار می رود هرم خوفو است که در نزدیکی جیزه قرار دارد. این هرم در حدود ۱۳ جریب زمین مساحت دارد و ارتفاع اصلی آن ۱۴۸ متر بوده که به مرور زمان به ۱۳۸ متر کاهش پیدا کرده است.

  • باغ های معلق بابل

باغ های معلق بابل

گفته می شود که این باغ ها توسط بخت النصر ساخته شد.

وی بعد از ویران کردن معبد سلیمان در محل بیت المقدس کنونی در سال ۶۰۰ قبل از میلاد این باغ های معلق را برای ملکه ی خود که دختر هوخشتر پادشاه قدرتمند ماد بود، بنا کرد.

این باغ ۵ طبقه داشته، هر طبقه با ۱۵ متر فاصله بر روی طبقه ی زیرین ساخته شده بود و در هر طبقه گل ها وگیاهان فراوانی را کاشته بودند و شاید از آن جایی که شاخ و برگ درختان به سمت طبقه های زیرین آویزان می شده، آن را باغ های معلق گفته اند البته باید اضافه کرد که کشور بابل در منطقه ی عراق کنونی واقع بود.

  • مجسمه زئوس

مجسمه زئوس

مجسمه ی زئوس در سال ۴۳۵ قبل از میلاد در شهر المپیا ساخته شد شهری که بازی های المپیک از آن جا آغاز شد.

این مجسمه که شاهکاری از هنر و دانش بشری بود به نشانه ی احترام و پرستش زئوس که به اعتقاد یونانیان خدای خدایان بود، بر پا شده بود.

جنس مجسمه از سنگ مرمر خالص بود و برای تزئین بخش های گوناگون آن از طلا و عاج استفاده کرده بودند و بلندای آن به ۱۳ متر می رسید. این شاهکار هنری بر اثر جنگ های گوناگون به کلی از بین رفت.

  • معبد آرتیمیس

معبد آرتیمیس

این معبد ۵۵۰ قبل از میلاد مسیح در ناحیه ی افه سوس در ترکیه ی کنونی ساخته شد.

ساخت این معبد آن قدر مهم بود که مردم شهرهای گوناگون با فرستادن هدایایی در ساحت آن شرکت کردند و پس از تکمیل از تمامی نقاط برای زیارت آن می آمدند.

طول و عرض معبد ۱۳۰ در ۶۹ متر بود و ۲۷ ستون از مرمر خالص سقف آن را نگه می داشت که هر کدام از این ستون ها حدود ۱۹ متر ارتفاع داشتند ولی در سال ۳۶۵ بعد از میلاد اروس توستن فقط به خاطر کسب شهرت و قدرت این بنا را به آتش کشید، اما بعد مدتی آن را تعمیر کردند و تالار جدیدی برای آن ساختند و سرانجام به فرمان نرون آن جا را به کلی ویران ساختند.

  • مجسمه ی رودس

مجسمه ی رودس

گفته می شود مجسمه ی هلیوس که یکی از خدایان یونان قدیم بوده است در نزدیکی آسیای صغیر و در مدخل خلیج رودس برپا شده بود.

این مجسمه از جنس برنز و به ارتفاع ۳۰ متر ساخته شده بود. نصب این مجسمه بر روی زمین از شاهکارهای معماری محسوب می شده و مخصوصا” حالت ایستاده ی هلیوس در حالی که پاهای خود را باز کرده بسیار جالب بوده است اما مجسمه در سال ۲۲۴ قبل از میلاد مسیح بر اثر یک زلزله ی شدید سرنگون شد و تا سالیان درازی به همان ترتیب بر روی زمین باقی ماند پس از مدتی مردم برای استفاده از فلز برنز بدن مجسمه تکه های آن را جدا کردند تا آن که بالأخره چیزی از آن باقی نماند.

  • آرامگاه ماسولوس

آرامگاه ماسولوس

در سال ۳۵۲ قبل از میلاد هنگامی که ماسولوس پادشاه کاریس در ترکیه ی کنونی درگذشت، آرامگاه باشکوهی از مرمر خالص برای او در شهر هالیکارناس بنا کردند.

این ساختمان چهار گوش و محیط آن ۱۴۰ متر بود و سقفی هرمی شکل داشت که بر روی تعدادی ستون استوار بود و بر بالای آن مجسمه ی کالسکه ی پیروزی با چهار اسب که شاه و ملکه بر آن سوار بودند، نصب دیده می شد.

بلندی این مقبره به بیش ار ۴۰ متر می رسید و بارها توسط اعراب و بربرها مورد حمله قرار گرفت تا این که به سبب زلزله ی شدیدی از بین رفت اما در قرن نوزده میلادی بخش هایی از آن کشف گردید که هم اکنون در موزه ی بریتانیا نگهداری می شود.

  • فانوس دریایی اسکندریه

فانوس دریایی اسکندریه

شاید قابل استفاده ترین این بناهای هفتگانه، چراغ دریایی بود که در بندر اسکندریه ی مصر برپا شده بود.

این بنا ۲۰۰ پیش از میلاد مسیح توسط یکی از فراعنه و برای تقدیم به یکی از خدایان برپا شده بود. این ساختمان که بر بالای آن کوهی از آتش برپا می شد وظیفه ی راهنمایی کشتی ها را داشت و در حقیقت اولین چراغ دریایی جهان بوده است.

این فانوس دریایی تا ۶۰۰ سال به خوبی انجام وظیفه کرد تا آن که سرانجام بر اثر زلزله ای کاملا” از بین رفت.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت