آتوسا هخامنشی ، دختر کورش ، همسر داریوش و مادر خشایار شاه

بستن


آتوسا هخامنشی  ، دختر کورش  ، همسر داریوش و مادر خشایار شاه

 

آتوسا دختر کورش و همسر پادشاه بزرگ هخامنشی داریوش و مادر خشایار شاه برجسته ترین زن در تاریخ ایران قدیم است. پس از آناهیتا او دومین کسی بود که لقب بانو که یک عنوان مذهبی بود، گرفت. زیرا اینچنین لقبی کمتر به ملکه ها داده می شد.

آتوسا علی رغم موقعیت اجتماعی و نفوذی که داشته از زیبایی نیز برخوردار بوده است. پس از این که کمبوجیه در مصر خودکشی می کند داریوش شاه با آتوسا ازدواج می کند. . هرودوت ( پدر تاریخ )  می گوید آتوسا از قدرت فوق العاده ای برخوردار بود و در دوره جنگ با یونان که به توصیه او انجام شده بود داریوش شاه همواره از نصیحت های او بهره می جست. او حتی علاقه مند بود که در میدان کارزار نیز شوهرش را همراهی کند.او در جنگهای زمان پدر و همسر خود سپاه پیشتاز را رهبری می کرد و بسیار با مهارت بود. هرودوت( پدر تاریخ ) از قول آتوسا نقل می کند که آتوسا به داریوش شاه می گوید : «چرا نشسته ای و عازم جنگ نمی شوی و سرزمین های دیگر را تسخیر نمی کنی پادشاهی به جوانی و ثروتمندی تو شایسته است که عازم جنگ شود و به پیروزی هایی نایل شود تا به ایرانیان ثابت شود مرد قابلی بر آن ها حکمرانی می کند.»

اگر گفته هرودوت اغراق آمیز هم باشد باز هم بیانگر نفوذ آتوسا بر شوهرش می باشد. گفته شده است که آتوسا به خوبی از اوضاع فرهنگی زمان خود اگاه بود و از حضور یونانیان و دیگر ملیت ها به دربار بسیار بهره می برد.

آتوسا از داریوش شاه دارای 4 فرزند شد. که بزرگ‌ترین آن ها خشایار شاه بود. ویشتاسب فرمانده نیروهای باختری و سکایی در سپاه خشایارشاه.  کورش  (مسیشت) یکی از سر فرمانداران ارتش خشایارشاه. و هخامنش فرماندار مصر و فرمانده ناوگان های مصری در سپاه خشایارشاه .

اما آتوسا همسر اول داریوش نبود. و داریوش از همسر اولش دارای پسرانی بود که همگی از خشایارشاه بزرگ‌تر بودند. مطابق قانون سلطنت پسر بزرگ شاه پس از او به سلطنت می رسید. اما داریوش آن قدر آتوسا دوست داشت که خشایار شاه را پس از خود به سلطنت رسانید..به گفته هایی آتوسا تنها زنی بود که داریوش از جوانی به او بسیار علاقه مند بوده.

همان طور که قبلا گفتیم آشیلوس در نمایشنامه خود همواره از او به عنوان بانوی بانوان یاد می کرد. می توان گفت که در نمایشنامه آشیلوس پس از خشایار آتوسا بیشترین نقش را بازی می کند. آتوسا جنگ ایران و یونان را به صلاح نمی دانست و از جمله کسانی بود که با این جگ مخالفت کرد. وقتی خبر شکست پسرش را شنید به شدت خشمگین شد.

او تا زمانی که خشایارشاه از جنگ یونان بر میگردد زنده بوده است. احتمالاً آرامگاه او در کنار آرامگاه داریوش کبیر در نقش رستم می باشد . روایتی وجود دارد که بیانگر مرگ آتوسا در سن ۷۵ سالگی بر اثر بیماری سرطان سینه ‌۴۷۵سال قبل از میلاد است.در کل باید گفت که آتوسا از زیباترین و قدرتمند ترین زنان در طی تاریخ امپراطوری پر شکوه ایران زمین بوده است که هیچ زن دیگری از هم دوره های او با او برابری نمی کند. او از مشوقین بزرگ آموزش و پرورش پارسی بود. او از زنان ادیب و با خرد روزگار خود بوده است ...

او خشایارشاه را برای امپراطوری پارس به ارث گذاشت .

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت