رمز موفقیت تیم ملی آلمان: 90 سال 10 مربی

بستن


رمز موفقیت تیم ملی آلمان: 90 سال 10 مربی

 

در طی نه دهه‌ی گذشته ۱۰ سرمربی هدایت تیم ملی فوتبال آلمان را برعهده داشتند سوابق آنها را به طور خلاصه با هم مرور میکنیم.

پروفسور اُتو نرتس- 1926 تا 1936


تیم ملی فوتبال آلمان برای اولین بار در اواسط دهه‌ی ۱۹۲۰ میلادی صاحب سرمربی شد: اُتو نرتس. این مربی تحصیلات ورزشی نداشت و به جای آن دانش‌آموخته‌ی علوم تربیتی و پزشکی بود. روش‌های او را خشک و معلمانه توصیف کرده‌اند. تیم آلمان با هدایت نرتس در نخستین حضور در جام جهانی سوم شد. کارنامه‌ی اتو نرتس در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در یک نگاه:۷۰ بازی / ۴۲ برد / ۱۰ تساوی / ۱۸ شکست

زپ هربرگر -1936 تا ۱۹۶۴


یوزف (زپ) هربرگر در مجموع ۲۰ سال سرمربی تیم ملی آلمان بود. او که از محبوبیت زیادی برخوردار بود، سکان هدایت تیم ملی این کشور را پس از ویرانی‌های سراسری جنگ جهانی دوم، بار دیگر در دست گرفت و ۸ سال بعد این تیم را در نخستین حضور پس از جنگ، قهرمان جهان کرد. کارنامه‌ی زپ هربرگر در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در یک نگاه :

 بازی / ۹۴ برد / ۲۷ تساوی / ۴۶ شکست / قهرمانی جهان در سال ۱۹۵۴

 

هلموت شون -1964 تا ۱۹۷۸


هلموت شون (وسط) از نظر فنی مربی بسیار کارآمد و در شرایط بدون استرس و اضطراب، شخصیتی شوخ‌طبع و جذاب بود. تیم ملی آلمان در دوران سرمربی‌گری هلموت شون دوران موفقی را پشت سر گذاشت و سرانجام در سال ۱۹۷۴ در خانه خود قهرمان جهان شد. کارنامه‌ی هلموت شون در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در یک نگاه:

۱۳۹ بازی / ۸۷ برد / ۳۱ تساوی / ۲۱ شکست / قهرمانی اروپا در سال ۱۹۷۲ و قهرمانی جهان در سال ۱۹۷۴

 

یوپ دروال -1978 تا ۱۹۸۴


یوپ دروال (راست) در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۴ که سرمربیگری تیم آلمان را بر عهده داشت، به‌جای تهدید یا کنترل بازیکنان و تبدیل اردوی تمرین به پادگان نظامی، سیاست به اصطلاح "قلاده‌ی بلند" را در پیش گرفت و محل اردوی تیم را برای شاگردانش به "هتلی مجلل" تبدیل کرد. کارنامه‌ی یوپ دروال در مقام سرمربی تیم ملی فوتبال آلمان در یک نگاه:

تساوی / ۱۱ شکست  / ۴۴ برد/ قهرمانی اروپا در سال ۱۹۸۰ ۱۲ / ۶۷ بازی

 

فرانتس بکن‌باوئر -1984تا ۱۹۹۰


بکن‌باوئر نخستین آلمانی و دومین نفر در جهان (پس از ماریو زاگالوی برزیلی) است که هم به‌عنوان بازیکن و هم مربی قهرمان جهان شد. او در نخستین تجربه جام جهانی در کسوت سرمربی، آلمان را به نایب‌قهرمانی ۱۹۸۶ مکزیک رساند و ۴ سال بعد قهرمان جهان شد. کارنامه بکن‌باوئر در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه:

 ۶۶ بازی / ۳۴ برد / ۲۰ تساوی / ۱۲ شکست / نایب‌قهرمانی جهان در سال ۱۹۸۶ و قهرمانی جهان در سال ۱۹۹۰

 

برتی فوگتس -1990 تا ۱۹۹۸


برتی فوگتس در دوران فعالیتش به عنوان بازیکن، قهرمانی  جهان و اروپا را تجربه کرد. او در دوران مربیگری به همراه آلمان قهرمان اروپا شد، اما دو بار بخت فتح قله فوتبال جهان را از دست داد. او در سال ۱۹۹۸ در پی افزایش انتقادها از سمت خود کناره گرفت. سمت او به اریش ریبک سپرده شد. کارنامه‌ی فوگتس در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه:

۱۰۲ بازی / ۶۶ برد / ۲۴ تساوی / ۱۲شکست / قهرمانی اروپا در سال ۱۹۹۶

 

اریش ریبک -1998 تا ۲۰۰۰


اریش ریبک در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ میلادی، هفتمین مربی تیم ملی فوتبال آلمان بود. در تابستان ۲۰۰۰ تیم فوتبال آلمان تحت سرمربی‌گری او در رقابت‌های قهرمانی اروپا در هلند و بلژیک در دور مقدماتی حذف شد. ریبک در پی این فضاحت و شکست بزرگ از مقامش کناره گرفت. کارنامه‌ی اریش ریبک در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه:

 ۲۴ بازی / ۱۰ برد / ۶ تساوی / ۸ شکست

 

رودی فولر -2000 تا ۲۰۰۴


پس از برکناری اریش ریبک در پی نتایج ضعیف در رقابت‌های قهرمانی اروپای ۲۰۰۰، قرعه‌ی سرمربیگری تیم آلمان به نام رودی فولر افتاد. او در سال ۲۰۰۲ آلمان را به نایب‌قهرمانی جهان رساند، اما در پی ناکامی ملی‌پوشان آلمان در جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۰۴ از مقام خود کناره گرفت. کارنامه‌ی فولر در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه:

 ۵۳ بازی / ۲۹ برد / ۱۱ تساوی / ۱۳ شکست / نایب‌قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۲

 

یورگن  کلینزمن-2004تا 2006


با آمدن یورگن کلینزمن فصلی تازه و پر از نوآوری در تاریخ تیم ملی آلمان آغاز شد. یکی از ویژگی‌های او روحیه دادن به تیم بحران‌زده‌ای بود که اعتماد هواداران، مهم‌ترین سرمایه‌ی معنوی خود را از دست داده بود. آلمان با هدایت او در جام جهانی ۲۰۰۶ به مقام سوم جهان رسید. کارنامه یورگن کلینزمن در مقام سرمربی تیم ملی آلمان در یک نگاه:

 ۳۴ بازی / ۲۰ برد / ۸ تساوی / ۶ شکست / مقام سوم جهان در سال ۲۰۰۶

 

یوآخیم لوو -2006 تا کنون


و در نهایت یو آخیم لوو که پس از جام جهانی ۲۰۰۶ هدایت ملی‌پوشان آلمان را بر عهده گرفت و جوان‌گرایی و نوآوری‌های کلینزمن را تداوم بخشید. ملی‌پوشان آلمان تحت سرمربی‌گری لوو فوتبالی جذاب ارائه کرده و در تورنمنت‌های دوره‌های اخیر در جمع ۴ تیم برتر بوده‌اند.

111بازی / ۷۷ برد / ۱۹ تساوی / ۱۵ شکست / نایب‌قهرمان اروپا در سال ۲۰۰۸ / مقام سوم جهان در سال ۲۰۱۰ / قهرمان جهان سال ۲۰۱۴

گردآوری شده توسط: هانی

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

ورود کاربر

RSS مطالب

آمار سایت

آمار سایت

تعداد اعضای سایت

شما هم به ما بپیوندید.

عضویت رایگان است.

عضویت در سایت